A projekt fő célja, hogy a "termőföldtől a tányérig" megközelítés jegyében élelmiszer-hulladék csökkentő tevékenységeket dolgozzon ki a zöldség-gyümölcs ágazatban. Ez az egy általában nem túlságosan hosszú ellátási lánc, mivel feldolgozás nem része a folyamatnak, ez bizonyos szempontból megkönnyíti a helyzetet. A projekt elsősorban az alacsony minőségű termékre fókuszál, melyeknek a fogyasztókhoz történő eljuttatását mind kereskedelemi (értékesítés) és nem-kereskedelmi (adományozás) csatornákon keresztül tervezzük tesztelni.
Az élelmiszerveszteség becsült mértéke a mezőgazdaság területén elég magas, ezért még szükség van a veszteségek és feleslegek potenciális csökkentésére irányuló projektekre és innovatív megoldásokra.
A Budapesti Nagybani Piac és Magyar Élelmiszerbank Egyesület egy közös projekt indítását határozta el, amely elsősorban a zöldség-gyümölcs ágazat tevékenységeit és szereplőit célozza meg.
A Budapesti Nagybani Piac az ország legnagyobb zöldség-gyümölcs közvetítője, ahol a termelők és nagykereskedők kínálata heti hat napon szolgálja ki a kiskereskedők igényeit. Friss zöldségek és gyümölcsök, citrusok, gomba, tojás, méz és számos más termék vásárolhatók egész évben folyamatosan. A piac a fogyasztók számára is nyitva áll, de az értékesítés csak kereskedelmi mennyiségben történik.
A projekt tervezett tevékenységei:
- A "nem tökéletes" zöldségek és gyümölcsök piaci forgalmazásával kapcsolatos akadályok feltérképezése
- A Budapesti Nagybani Piacon keletkező élelmiszerfeleslegek adományozási lehetőségének megteremtése
- A "Másodszüret" (gleening) akciók magyarországi megvalósítási lehetőségének vizsgálata és tesztelése
- A témával kapcsolatos kommunikációs tevékenység és figyelemfelkeltő események szervezése a Piac területén.