2015 szeptember 16-án indult el a Horizont 2020 program által finanszírozott “Erőforrás-hatékony élelmet a teljes ellátási láncon” (REFRESH) projekt. 12 európai országból és Kínából összesen 26 partner dolgozik majd a célkitűzések megvalósításán: az Európában hulladékká váló élelmiszermennyiség 30%-kal való csökkentésén 2025-ig; a hulladékgazdálkodás költségeinek csökkentésén; valamint a szükségszerű élelmiszerhulladék és csomagolás lehető legjobb felhasználásán. A REFRESH project 2015 júliusától 2019 júniusáig fog tartani.
Az élelmiszer egyharmada kidobásra kerül; a keletkezett hulladék a harmadik legnagyobb széndioxid-kibocsátó
Az EU-ban évente kb. 100 millió tonna élelmiszer végzi a szemétben (2012-es adat). Ha nem teszünk ellene, az előrejelzések szerint ez a szám 2020-ra a 120 millió tonnát is elérheti. Az Európában kidobott élelmiszer elegendő lenne ahhoz, hogy a világ összes éhezője kétszer jóllakjon vele (Európai Bizottság, 2015). Az élelmiszerhulladék csökkentése a háztartásokban és azokon kívül a kiegyensúlyozottabb táplálkozás ösztönzése mellett a legjelentősebb keresletoldali intézkedés az élelmiszeripar széndioxid-kibocsátásának mérséklése érdekében.
A kutatásban, valamint a köz- és magánszféra együttműködésében rejlik a megoldás
A REFRESH az indokolatlan élelmiszerhulladék csökkentésére és az élelmiszerforrások magasabb szintű kihasználására koncentrál. Kutatások segítik majd feltárni az élelmiszer-hulladék keletkezésének okait, a projekt pedig támogatja a jobb döntéshozatalt mind az élelmiszeripar, mind a fogyasztók részéről; innovatív, rendszerszerű megközelítéssel, átfogó intézkedési terv segítségével igyekszik megfékezni az élelmiszer-pazarlást. A REFRESH meglévő kezdeményezésekre épít az élelmiszer-hulladék visszaszorításával kapcsolatos társadalmi, technológiai és szervezeti rálátás és gyakorlat fejlesztésére, értékelésére és betartatására. Mindezt a politikai döntéshozók számára kidolgozott iránymutatás erősíti annak érdekében, hogy a kormányzat sikeresen megoldhassa az élelmiszerpazarlás problémáját.
A projekt tervezete:
- Stratégiai megállapodás a kormányokkal és a helyi üzleti szféra érdekelt feleivel négy kísérleti országban (Spanyolország, Németország, Magyarország és Hollandia) az élelmiszer-hulladék csökkentésére.
- Az üzleti szféra és egyéb érdekelt felek felhívása az élelmiszer-hulladék visszaszorításában új megközelítési módok tesztelésére, valamint ezek továbbadására más országoknak.
- Uniós szakpolitikai ajánlások megfogalmazása és az élelmiszerhulladék-kezelés rendszerének nemzeti szintű megvalósítása.
- Az élelmiszer-hulladék problematikáját megcélzó technológiai újítások tervezése és fejlesztése, az élelmiszer-feldolgozástól és az IKT-alapú platformoktól és eszközöktől kezdve a régi és új megoldások támogatásáig.
Több érdekelt fél együttműködése
A holland Wageningen UR által vezetett projekt 2015-től 2019-ig tart majd. A REFRESH konzorcium számos európai és kínai vezető egyetemet, kutatóintézetet, magáncéget, kormányt, civil szervezetet, és egyéb szereplőt üdvözölhet tagjai között. A konzorcium számos tudományágat képviselő, elméletben és gyakorlatban is komoly tudású csapatot jelent, akik bizonyítottan képesek a kutatásban való együttműködésre mind hazai, mind nemzetközi szinten.
A REFRESH-csapat a ma is működő FUSIONS projekt eredményeire és tapasztalataira is építhet.
A konzorciumi együttműködés partnerei:
- Wageningen UR - DLO (WUR-DLO), NL, (Koordinátor)
- Wageningen UR (WUR), NL, (1. munkacsomag vezetője)
- The Waste and Resources Action Programme (WRAP), UK, (2. munkacsomag vezetője)
- BIO by Deloitte, FR, (3. munkacsomag vezetője)
- University of Bologna (UNIBO), IT, (4. munkacsomag vezetője)
- SP Technical Research Institute of Sweden, Food and Bioscience, SE, (5. munkacsomag vezetője)
- Institute of Food Research (IFR), UK, (6. munkacsomag vezetője)
- Ecologic Institute, DE, (7. munkacsomag vezetője)
- All-China Environment Federation (ACEF), CHINA
- Anthesis Group, UK
- Bactevo, UK
- Center for Agro-food Economy and Development (CREDA-UPC-IRTA), ES
- Chinese Academy of Sciences, Institute of Geographic Sciences and Natural Resources Research (IGSNRR), CHINA
- Collaborating Centre on Sustainable Consumption and Production (CSCP), DE
- EuroFIR AISBL, BE
- Global Feedback, UK
- GS1 Belgium & Luxembourg (GS1), BE
- Hungarian Food Bank Association, HU
- IVL Swedish Environmental Research Institute (IVL), SE
- Jožef Stefan Institute (JSI), SI
- Newcastle University, UK
- Provalor, NL
- United Nations Environment Programme (UNEP), KE
- University of Natural Resources and Life Sciences (BOKU), AU
- University of Southern Denmark, DK
- Vacuvita, NL